Strona główna

Gmina Gorlice

Rozmaitości »

500 sadzonek cisa na 50–lecie szkoły w Zagórzanach

500 sadzonek cisa pospolitego na 50 – lecie szkoły w Zagórzanach

Z okazji 50-lecia szkoły w Zagórzanach, uczniowie otrzymali prezent od Nadleśnictwa w postaci 500 sadzonek cisa. Dar ten stał się okazją do przeprowadzenia na żywo lekcji przyrody. Prelekcję dla uczniów przeprowadzili pracownicy Nadleśnictwa Gorlice: nadleśniczy Jerzy Gadzina i jego zastępca Konrad Barczyk.
Zajęcia w terenie stanowiły cenne źródło informacji na temat chronionego gatunku cisa pospolitego. Uczniowie dowiedzieli się, że jest to gatunek historycznie stary, gdyż wykształcił się 190 mln lat temu. Najstarsze cisy rosnące w Polsce w Henrykowie Lubańskim mają ok. 1300 lat. Drewno ma kolor czerwono – brunatny i służy do produkcji łuków, kusz i okrętów. W 1423 r. król Władysław Jagiełło nakazał ochronę tego drzewa, a w Polsce zostało objęte ochroną gatunkową w 1946 roku i wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin jako gatunek narażony na wyginięcie. Ważną informacją było, że cis w nasionach, igłach i pędach zawiera trujący alkaloid – toksynę, a nie zawiera jej jedynie czerwona osnówka nasion.

Po teoretycznej części spotkania pani dyrektor Iwona Jamro i nadleśniczy Jerzy Gadzina zasadzili symboliczne drzewko przed budynkiem szkoły. Następnie uczniowie w formie żywopłotu zasadzili na terenie obiektu szkoły 500 sadzonek cisa pospolitego. W działaniach tych wsparli ich rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły i nadleśnictwa. Na zakończenie wszyscy uczniowie i nauczyciele otrzymali drobne upominki z symbolem chronionego gatunku.

Przeprowadzona akcja związana była z założeniami projektu „Ochrona cisa pospolitego i jego restytucja na terenie RDLP w Krakowie” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.


Mapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny
© Gmina Gorlice
Opracowanie   BITNET - strony internetowe, prezentacje multimedialne