Strona główna

Gmina Gorlice

Rozmaitości »

XVI Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Wielki wybuch 1914–1918

XVI Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Wielki wybuch 1914–1918

17–18 maja 2014 r.
24–25 maja 2014 r.


Po raz kolejny mamy przyjemność zaprosić Państwa do odwiedzenia intrygujących i często niedostępnych zabytków Małopolski. Zachęcamy do podróży do miejsc nieznanych, urzekających, do obejrzenia zabytków cennych ze względu na architekturę, otoczonych parkami i ogrodami, kryjących fascynujące historie.

W związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą wybuchu I wojny światowej motywem przewodnim XVI edycji Dni Dziedzictwa, zatytułowanej Wielki wybuch 1914–1918, jest historia tego okresu.

Podczas dwóch majowych weekendów pokażemy nie tylko zabytki militarne, ale także obiekty świadczące o wielkiej zmianie i rozwoju cywilizacyjnym, dla których Wielka Wojna była bezpośrednim impulsem.

W każdym z dziesięciu miejsc, które wybraliśmy, będą Państwo mieli okazję poznać nie tylko historię zabytków z lat 1914–1918, ale również losy ich gospodarzy i postaci z nimi związanych, którzy wpłynęli na kształt życia gospodarczego, obywatelskiego i artystycznego tego okresu. W ciekawy sposób opowiedzą o nich przewodnicy – pasjonaci i eksperci.

Zapraszamy również do udziału w warsztatach, plenerach i pokazach, które przyczynią się do lepszego poznania prezentowanych miejsc. Część z nich przygotowywana jest z myślą o dzieciach. Zwiedzanie tegorocznych zabytków uatrakcyjnią też miniwystawy, spotkania, koncerty, spacery oraz wycieczki tematyczne. Nie zabraknie także okazji do spróbowania lokalnych przysmaków.

W Gorlicach i ich okolicach podczas weekendu 24–25 maja 2014 r. będzie można zobaczyć trzy obiekty: Muzeum Regionalne PTTK w Gorlicach, pałac Długoszów w Siarach oraz cmentarz wojskowy nr 60 na Przełęczy Małastowskiej.

Muzeum Regionalne PTTK w Gorlicach mieści się w dwóch połączonych ze sobą zabytkowych kamienicach z XVIII w. Trzon jego kolekcji stanowi bogaty zbiór eksponatów z okresu Wielkiej Wojny, m.in. różnego rodzaju militaria, umundurowania, odznaczenia wojskowe, przedmioty wykonane z łusek pocisków, pamiętniki, pocztówki czy archiwalne zdjęcia. W trakcie Dni Dziedzictwa po obiekcie oprowadzać będą Gospodarze oraz pasjonaci W trakcie Dni Dziedzictwa po obiekcie oprowadzać będą Gospodarze oraz pasjonaci ze Stowarzyszenia Historycznego „Bitwa pod Gorlicami 1915”. Chętni będą mieli wyjątkową okazję obejrzenia panoramy miasta z wieży ratuszowej, na którą wprowadzą ich burmistrz i pracownicy Urzędu Miejskiego.Jednym z obiektów prezentowanych podczas XVI Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego będzie Muzeum Regionalne PTTK w Gorlicach (24–25 maja) mieszczące się w dwóch połączonych ze sobą zabytkowych kamienicach z XVIII w.

W trakcie Dni Dziedzictwa po obiekcie oprowadzać będą Gospodarze oraz pasjonaci ze Stowarzyszenia Historycznego „Bitwa pod Gorlicami 1915”. Uczestnicy poznają lokalną historię podczas spaceru Śladami dni grozy w Gorlicach czy na wystawie unikatowych fotografii pt. Gorlickie okna czasu – 1915. Chętni będą mieli wyjątkową okazję obejrzenia panoramy miasta z wieży ratuszowej, na którą wprowadzą ich burmistrz i pracownicy Urzędu Miejskiego. Jedną z atrakcji Dni będzie także możliwość zwiedzenia skansenu w Magdalenie – dzielnicy Gorlic, gdzie istniała kopalnia ropy naftowej.


Kolejnym obiektem będzie pałac Długoszów w Siarach, dawna posiadłość znanego przemysłowca i polityka Władysława Długosza. Podczas oprowadzań po pałacu uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję poznać historię tego miejsca, a także zwiedzić wnętrza, w których zachowała się sztukateria i niektóre stałe elementy wyposażenia. Szczególną atrakcją będzie malowniczy park z przepięknym drzewostanem, dekoracjami architektonicznymi oraz rzeźbiarskimi.

Obiektem prezentowanym podczas XVI Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego będzie także cmentarz wojskowy nr 60 na Przełęczy Małastowskiej, bez wątpienia jeden z najbardziej udanych projektów słowackiego architekta Dušana Jurkoviča. Podczas Dni o powstaniu cmentarza i ciekawej historii szczególnego nagrobka Mendla Broda opowiedzą pasjonat Tomasz Woźny oraz historyk Marek Dziedziak. Odbędzie się również wycieczka górska szlakiem cmentarzy z okresu Wielkiej Wojny w masywie Magury Małastowskiej.

Szczegółowe informacje w programie na stronie dnidziedzictwa.pl

Już po raz trzeci mamy także przyjemność zaprosić Państwa do lektury bezpłatnej publikacji autorstwa Katarzyny Kobylarczyk, dziennikarki i reportażystki. Tegoroczne wydawnictwo w inspirujący sposób prezentuje losy postaci i zabytków podczas I wojny światowej. Książkę będzie można otrzymać wraz z pamiątkową pieczątką w punktach informacyjnych przy wszystkich obiektach XVI Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Tam też oczekiwać będą na Państwa nasi wolontariusze ubrani w niebieskie koszulki MIK.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Niektóre punkty programu są objęte rezerwacją.
W imieniu Małopolskiego Instytutu Kultury, Samorządu Województwa Małopolskiego, Gospodarzy obiektów oraz całej społeczności lokalnej serdecznie zapraszamy.
Małopolski Instytut Kultury
tel. 12 422 18 84
instytut@mik.krakow.pl
ul. Karmelicka 27
31-131 Kraków
www.mik.krakow.pl
www.dnidziedzictwa.pl

Mapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny
© Gmina Gorlice
Opracowanie   BITNET - strony internetowe, prezentacje multimedialne