Strona główna

Gmina Gorlice

Edukacja »

WF z klasą w Ropicy Polskiej

SPORTOWY OKRĄGŁY STÓŁ

W dniu 3 listopada 2014 r. w Zespole Szkół w Ropicy Polskiej odbyła się debata na temat udoskonalenia zajęć sportowych i rekreacyjnych w szkole i środowisku lokalnym. Obrady Sportowego Okrągłego Stołu zostały zorganizowane w ramach programu WF z klasą. Dyskusja toczyła się w odniesieni do następujących obszarów:

1. Baza sportowa szkoły i środowiska lokalnego.

2. Poziom zainteresowania uczniów wychowaniem fizycznym.

3. Zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne organizowane przez szkołę i środowisko lokalne.

4. Imprezy sportowe organizowane przez szkołę i środowisko lokalne.

5. Promocja sportu szkolnego w mediach.

6. Programy związane z aktywnością ruchową realizowane przez szkołę i środowisko lokalne.

Do debaty zostali zaproszeni przedstawiciele Rady Gminy, Rady Rodziców, Ośrodka Kultury Gminy Gorlice, nauczyciele oraz uczniowie naszej szkoły. Wszyscy chętnie włączali się w dyskusję, proponując postulaty oraz formy ich realizacji. Na sali panowała miła atmosfera. Udało się nawet pozyskać konkretne deklaracje ze strony władz gminy, rodziców oraz nauczycieli w sprawie pozyskania środków na udoskonalenie zajęć sportowych na terenie nie tylko naszej szkoły, ale także na terenie miejscowości.RAJD DO BIELANKI

   W dniu 18. września 2014 r. uczniowie Zespołu Szkół w Ropicy Polskiej wzięli udział w ogólnoszkolnym rajdzie do Bielanki. Akcja ta odbyła się już drugi raz i na stałe wpisała się w kalendarz imprez i wydarzeń szkolnych. Inicjatorami przedsięwzięcia byli członkowie oraz opiekunowie działającego na terenie naszej placówki Koła Turystycznego. Opracowali oni plan i przygotowali trasę wycieczki. O godzinie 8 00 spod szkoły wyruszyła pierwsza grupa uczniów oraz nauczycieli i wychowawców, którzy całą drogę przebyli pieszo przez las, podziwiając piękną panoramę Ropicy Polskiej oraz okolic. W grupie drugiej znaleźli się najmłodsi uczniowie, którzy do miejsca docelowego zostali nieco podwiezieni autobusem szkolnym i przeszli pieszo kilometr pod okiem rodziców oraz wychowawców. Około godziny 11 00 wszyscy uczestnicy spotkali się w Bielance, gdzie za zgodą Nadleśnictwa zorganizowali pieczenie kiełbasy oraz gry i zabawy integracyjne. Wycieczka była niezwykle udana, gdyż sprzyjała nie tylko dobra pogoda, ale przede wszystkim wspaniała atmosfera.


MARSZ PO ZDROWIE


Pod koniec zeszłego roku nasz szkoła otrzymała tytuł SZKOŁY W RUCHU, a to zobowiązuje. W związku z tym postanowiliśmy kontynuować dobre, modne i zdrowe nawyki, jakie niesie za sobą uprawianie sportu i w dni 4. października 2014 r. zorganizowaliśmy pierwszy MARSZ PO ZDROWIE. Wzięli w nim udział uczniowie, rodzice oraz nauczyciele. Wszystkich spacerujących było dwudziestu jeden. Trasa wiodła od szkoły w kierunku ławy, a następnie nowo wybudowaną ścieżką rowerową do kasztelu w Szymbarku. Mimo iż pogoda nie sprzyjała spacerom, gdyż niebo zasnute było ciężkimi chmurami i w powietrzu unosiła się gęsta mgła, to chętnych do wzięcia udziału w marszu dla zdrowia nie zabrakło. Atmosfera panująca na trasie była niezwykle przyjazna, a u uczestników można było zaobserwować wydzielające się podczas uprawiania sportu endorfiny. Akcja przypadła do gustu wszystkim biorącym w niej udział, dlatego planujemy kolejne wyjście, o który na pewno poinformujemy. Zapraszamy wszystkich, bo naprawdę warto. Organizatorem i osobą odpowiedzialną za przygotowanie marszu była pani Wioletta Podsadowska.

RAJD MAGURA – ROPICA POLSKA

W dniu 17.października 2014 r. uczniowie Zespołu Szkół w Ropicy Polskiej wzięli udział w rajdzie pieszym trasą Magura – Ropica Polska. Inicjatorami i głównymi organizatorami wyprawy byli członkowie działającego przy szkole Koła Turystycznego. Zaplanowaniem trasy zajęli się opiekunowie, czyli pan Grzegorz Mazur oraz pan Arkadiusz Kapłon. Około godziny 8:00 wszyscy chętni zebrali się przed budynkiem szkoły, gdzie miała miejsce zbiórka. Wszystkich uczestników było czterdziestu czterech, więc niemało, mimo iż aura nie była zbyt sprzyjająca, bo z nieba kropił deszcz. Mimo to nikt nie chciał słyszeć o odwołaniu rajdu. Tuż po sprawdzeniu listy obecności udaliśmy się na przystanek, skąd autobus zabrał nas na Magurę, a stamtąd już pieszo ruszyliśmy na zielony szlak. W lesie mogliśmy podziwiać piękno jesiennego krajobrazu oraz delektować się ciszą i spokojem, jaki panował na terenie rezerwatu. Nawet pogoda okazała się dla nas łaskawą, bo praktycznie w ogóle nie padało. Deszcz dopadł nas dopiero w Ropicy Polskiej na ostatniej prostej, ale nie przeszkadzało nam to w niczym, bo uzbrojeni w kolorowe peleryny dotarliśmy pod szkołę. Wszyscy dobrze się bawiliśmy i liczymy na kolejne tego typu inicjatywy.

TURNIEJ SZACHOWY

Wielu uważa, że to nie sport, ale to nieprawda. Szachy może nie wymagają od nas intensywnego wysiłku fizycznego, ale na pewno angażują nasz mózg i rozwijają naszą psychikę, a to przecież równie ważne. W Zespole Szkół w Ropicy Polskiej mamy chętnych, którzy intensywnie trenują rozgrywki szachowe i odnoszą sukcesy na tym polu. Najlepszym na to dowodem jest uczeń klasy III Szkoły Podstawowej – KACPER PADOŁ, który zajął VII miejsce w Międzywojewódzkich Eliminacjach do Finałów Mistrzostw Polskich zorganizowanych przez UKS GONIEC STAMIĄTKI. Turniej ten trwał od 28. września do 5. października w Niepołomicach. Warto podkreślić, że Kacprowi zabrakło naprawdę niewiele, aby zakwalifikować się do finału, bo zaledwie jednego miejsca. Mimo to jesteśmy z niego dumni i życzymy mu dalszych sukcesów. Opiekunem chłopca jest pan Piotr Kretowicz.

WF Z MISTRZEM

Szymon Kulka jest jednym z najbardziej utalentowanych zawodników młodego pokolenia. Mimo że w czerwcu skończy dopiero 21 lat, ma w swoim dorobku dwucyfrową liczbę medali Mistrzostw Polski. Tylko w styczniu 2012 r. poprawił 15-letni halowy rekord Polski juniorów na 2000 metrów i wywalczył złoty medal na halowych mistrzostwach kraju na dystansie 3000 metrów. Mistrz Europy w biegach przełajowych w dniu 17. października 2014 r. wziął udział w lekcji pokazowej na sali gimnastycznej w Zespole Szkół w Ropicy Polskiej, w ramach projektu WF Z KLASĄ. Spotkanie to zaplanowane zostało jeszcze w czerwcu, kiedy to młodzież naszej szkoły uczestniczyła w Dniu Olimpijskim, w Gorlicach. Tam zaprosiliśmy pana Szymona, aby odwiedził naszą szkołę. Na co on chętnie przystał i przyjął zaproszenie. Pod jego kierunkiem uczniowie wykonywali ćwiczenia lekkoatletyczne przygotowujące do rozpoczęcia przygody z bieganiem. Chociaż trening wcale nie był łatwy, to uczniowie sprostali wymaganiom Mistrza. Po zajęciach odbyło się krótkie spotkanie z uczniami Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum, na którym można było zadawać pytania naszemu gościowi oraz podziwiać trofea, które przywiózł ze sobą. Lekcja z mistrzem nie była pierwszym tego typu przedsięwzięciem, bowiem w zeszłym roku gościliśmy mistrza karate Marcina Grzeszczuka – absolwenta naszego Zespołu Szkół.


PIŁKA JEST OKRĄGŁA, A BRAMKI SĄ DWIE

W dniu 10. października 2014r. w Zagórzanach rozegrane zostały zawody sportowe – mini piłka nożna chłopców w kategorii szkół podstawowych, w ramach XX Igrzysk Młodzieży Szkolnej i Gimnazjalnej Gminy Gorlice. Organizatorem turnieju był Szkolny Związek Sportowy Gminy Gorlice. W zawodach uczestniczyła drużyna Zespołu Szkół w Ropicy Polskiej w składzie: Tomasz Piecuch, Emanuel Deda, Bartosz Labut, Jakub Padoł, Piotr Zięba, Adrian Szymanek, Dawid Kluk, Dawid Praiznar. Nasi chłopcy już drugi raz z rzędu wygrali turniej i zostali okrzyknięci niepokonaną drużyną. W drodze do finału wygrali z zespołem z Klęczan i z Bystrej, a w finale pokonali chłopców ze Stróżówki 1:0. Zwycięskiego gola strzeliła Bartosz Labut i został najlepszym strzelcem turnieju. 29. października w Gorlicach nasz zespół wystartuje w zawodach powiatowych, gdzie będzie reprezentował nasza gminę. Opiekunem i trenerem drużyny jest pan Dariusz Piekarz.

BIEGAM, BO LUBIĘ

W dniu 30. września 2014 r. na stadionie sportowym w Zagórzanach odbyły się Powiatowe Indywidualne Biegi Przełajowe Dziewcząt i Chłopców. Uczniowie Zespołu Szkół w Ropicy Polskiej również wzięli w nich udział i wypadli wspaniale. W kategorii Szkół Podstawowych zdobyliśmy medale:
złoty: JAKUB PADOŁ (kl. VI)
srebrny: DAWID KLUK (KL. VI)
brązowy: STANISŁAW ŻELAZNY (kl. V)
Poza podium, na miejscu piątym uplasował się uczeń klasy IV KSAWERY PIETRZYCKI.
W kategorii gimnazjalnej także uzyskaliśmy złoty medal. Zdobył go dla naszej szkoły uczeń klasy III b – KAMIL WARCHOLIK. Na miejscu ósmym znalazł się również uczeń klasy III DAWID JANIK.
Wszyscy uczestnicy, a było ich w sumie 24, spisali się wspaniale pod każdym względem za co im serdecznie dziękujemy i gratulujemy. Sportowcy, którzy zajęli miejsca od pierwszego do szóstego, będą reprezentować powiat gorlicki na zawodach wojewódzkich, które odbędą się 8. października 2014 r. w Nowym Targu. Trzymamy za nich mocno kciuki i liczymy na kolejne medale. Opiekunami dzieci i młodzieży są nauczyciele wychowania fizycznego: mgr Wioletta Podsadowska oraz mgr Dariusz Piekarz.


ZS Ropica Polska


Mapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny
© Gmina Gorlice
Opracowanie   BITNET - strony internetowe, prezentacje multimedialne