Strona główna

Gmina Gorlice

Edukacja »

Półkolonia w Zespole Szkół w Stróżówce

Wakacje na pogodę i niepogodę

Półkolonia Krajowej Rady Izb Rolniczych w Zespole Szkół w Stróżówce

Zespół Szkół w Stróżówce, już po raz czwarty, gościł w okresie wakacji uczniów z Gminy Gorlice na półkolonii organizowanej przez Krajową Radę Izb Rolniczych, Małopolską Izbę Rolniczą oraz Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

W tym roku grupa kolonistów liczyła pięćdziesiąt dzieci z Szymbarku, Bystrej, Ropicy Polskiej, Zagórzan, Kwiatonowic, Kobylanki i Stróżówki. Uczestnicy realizowali, opracowany przez zespół nauczycieli szkoły w Stróżówce, ciekawy, oryginalny i niezwykle atrakcyjny program.
Głównym celem programu było kształtowanie poczucia odpowiedzialności za siebie i innych, promocja aktywnego trybu życia i odpoczynku w ruchu, rozwijanie zainteresowań i pasji uczestników.

Atrakcją dla uczestników była prelekcja astronomiczna i pokaz mobilnego obserwatorium i planetarium astronomicznego. Wątek astronomiczny był kontynuowany na zajęciach plastycznych we wszystkich grupach półkolonii – powstawały ciekawe i oryginalne prace związane z tematyką kosmiczną.

Ponadto dzieci odwiedziły Krynicę. Niestety w tym roku uzdrowisko powitało uczestników ulewnym deszczem. Na szczęście pogoda nie przeszkodziła w realizacji spotkania z ratownikami Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy pokazali dzieciom sprzęt ratowniczy, opowiedzieli o swojej trudnej i niebezpiecznej pracy, oraz zorganizowali pokaz pierwszej pomocy medycznej. Na zakończenie wycieczki zorganizowano poczęstunek grillowy w zaprzyjaźnionym gospodarstwie agroturystycznym w Tyliczu.

Bardzo udana okazała się prelekcja i zwiedzanie Komend Powiatowej Straży Pożarnej i Policji w Gorlicach. Uczestnicy półkolonii zapoznali się ze sprzętem ratowniczym oraz specyfiką pracy tych trudnych zawodów.

Dużą atrakcją dla kolonistów był również wyjazd do Aqua Parku w Wysowej gdzie korzystali z atrakcji tego nowego obiektu rekreacyjnego w naszym uzdrowisku.

Niezwykle ciekawym elementem dydaktyczno – wychowawczym w programie półkolonii okazała się wizyta uczestników w Urzędzie Gminy w Gorlicach oraz spotkanie z Panem Ryszardem Guzikiem – Wójtem Gminy, pod hasłem „Nasza Gmina – Nasz Dom”. Uczniowie dowiedzieli się o charakterze pracy Pana Wójta, jego obowiązkach i zadaniach, tajnikach pracy Rady Gminy Gorlice, oraz poznali strukturę urzędu gminy.

Wśród tras wycieczkowych nie mogło zabraknąć Perły Podkarpacia – Biecza. Uczestnicy półkolonii odwiedzili rodzinne miasto Marcina Kromera, zwiedzili muzea bieckie ze słynną celą kata, wysłuchali prelekcji „Średniowieczne miasto”.

Na terenie szkoły odbywały się zajęcia sportowe, artystyczne i profilaktyczne. Wśród nich były zajęcia prowadzone przez specjalistów z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Gorlicach poświęcone zdrowej diecie i nawykom żywieniowym oraz przeciwdziałaniu paleniu papierosów wśród młodzieży. Zajęcia połączone były z konkursem prac plastycznych, a każdy uczestnik półkolonii otrzymał na zakończenie nagrodę.

Funkcję wychowawcy pełniła w tym roku Pani Izabela Ćwiklik, nauczycielka języka angielskiego, która uatrakcyjniła półkolonię zajęciami z języka angielskiego pt. „Letnia przygoda z językiem angielskim”.

Podczas zajęć wiele uwagi poświęcano problemom bezpieczeństwa dzieci na wsi, głównie w okresie prac polowych. Udział pięćdziesięciorga dzieci w zajęciach podczas półkolonii ułatwił rodzicom przeprowadzenie pilnych prac polowych w szczególnie gorącym dla rolników czasie.

Należy podkreślić duże zaangażowanie wychowawców półkolonii – Pań Lidii Szydłowskiej, Izabeli Ćwiklik i Anny Chrypliwy, nauczycielek Zespołu Szkół w Stróżówce, w stworzeniu przyjaznej, gościnnej, wręcz rodzinnej atmosfery dla dzieci i młodzieży.

Uczestnicy półkolonii codziennie otrzymywali posiłki w postaci drugiego śniadania i obiadu, które przygotowywali pracownicy stołówki i obsługi Zespołu Szkół w Stróżówce oraz Restauracja „Pod Kogutkiem”.

Półkolonia była realizowana również dzięki uprzejmości Pana Ryszarda Guzika, Wójta Gminy Gorlice, który wyraził zgodę na dowóz uczestników półkolonii na zajęcia do Stróżówki oraz ich powrót do domów autobusem szkolnym.

Nieocenioną pomoc w procesie rekrutacji dzieci i młodzieży na półkolonię okazała Pani Anna Rafa, Kierownik GOPS oraz pracownicy socjalni GOPS.

Podziękowania należy skierować również na ręce Pani Lucyny Chęcińskiej z Małopolskiej Izby Rolniczej, która każdego roku stara się zorganizować półkolonię w Stróżówce i wspiera jej działanie.

Zarówno uczestnicy jak i organizatorzy wyrazili szczerą chęć ponownego udziału w podobnej inicjatywie wypoczynku w przyszłym roku, już po raz piąty w Zespole Szkół w Stróżówce.

Opr. Mariusz Tarsa


Mapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny
© Gmina Gorlice
Opracowanie   BITNET - strony internetowe, prezentacje multimedialne