Strona główna

Gmina Gorlice

Edukacja »

„100-lecie I wojny światowej” projekt edukacyjny w Ropicy Polskiej

Zespół Szkół w Ropicy Polskiej zakończył realizację projektu edukacyjnego „Uchwycone w kadrze historii” współfinansowanego przez Małopolski Instytut Kultury w ramach Małopolskiego Programu Obchodów „100-lecia I wojny światowej”. Koordynatorami projektu byli nauczyciele Zespołu Szkół w Ropicy Polskiej: mgr Agnieszka Mazur oraz mgr Arkadiusz Kapłon.

Historyczno- fotograficzny projekt skierowany był do uczniów gimnazjum. Jego celem było zapoznanie młodzieży z historią własnego regionu, rozwinięcie zainteresowań losami ludzi, którzy tworzyli historię, ponosili ofiary, budowali przyszłość Gorlic. Duży nacisk kładziono na poszukiwanie własnej tożsamości, korzeni, budowania relacji z historią własnych rodzin, przodków. Ważnym elementem projektu jest pobudzanie przynależności dzieci i młodzieży do historii małych ojczyzn, szacunku do nich przez poznanie własnych historycznych korzeni. Zadania jakie realizowali uczestnicy przebiegały wieloetapowo.

Przystępując do pracy młodzież poznała tło historyczne I wojny światowej. Warsztaty obejmowały nie tylko tematykę działań wojennych, ale również analizowano sytuacje Polaków pod zaborami, ich codzienne życie, problemy z jakimi musieli się zmagać w przededniu wielkiej wojny. Najwięcej uwagi poświęcono mieszkańcom Gorlic i okolic. Uczestnicy projektu poszukiwali rodzinnych zdjęć, przedmiotów codziennego użytku z okresu bitwy pod Gorlicami. Ważny elementem zdobywania informacji było spotkanie z Grupą Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915. Dopełnieniem zajęć była Noc filmowa, podczas której młodzież oglądała filmy związane z I wojną światową, przeanalizowała dostępne dokumenty np.: kronikę. Wszystkie te zajęcia miały za zadanie pomóc w poszukiwaniu inspiracji do przygotowania wystawy fotograficznej.

Równolegle trwały przygotowania do pracy z aparatem fotograficznym. Młodzież poznała tajniki fotografii, analizowano stare zdjęcia i widokówki miasta z początków XX wieku. To właśnie one były inspiracją wykonania współczesnych zdjęć Gorlic. Podczas plenerowych warsztatów uczestnicy odnaleźli miejsca uchwycone na starych fotografiach, następnie wykonano ich współczesne zdjęcia. Trudnym, ale jakże zadaniem inspirującym okazała się praca przy obróbce zdjęć oraz nakładanie ich na stare fotografie.

Dopełnieniem projektu i miłym akcentem podsumowującym pracę przy badaniu historii bitwy gorlickiej była rodzinna gra terenowa „Zaginiona Rogatywka”. Tym razem na wesoło, poprzez zabawę, wszyscy chętni młodsi i starsi mogli poznać ciekawe historyczne miejsca związane z Bitwą gorlicką. Wspólne rodzinne rozwiązywanie zadań miało mieć swój finał na uroczystym podsumowaniu projektu. Jednak pogoda sprawiła niemiłą niespodziankę. Przenikliwy i obfity deszcz uniemożliwił wykonanie ostatnich zadań zaplanowanych w plenerze. Grę zakończono w poniedziałek 30.06.2014 roku. Skarb został odnaleziony przez zespół dziewcząt: Martynę Wiencko, Patrycję Smołę oraz Grybel Magdę. Natomiast w czwartek 26.06.2014 roku odbył się wernisaż prac fotograficznych powstałych podczas „zmagań” obiektywu z historią. Powstałe fotografie wzbudziły szczery zachwyt zaproszonych gości, jak i młodzieży biorącej udział w wernisażu. Dopełnieniem spotkania była prelekcja w wykonaniu przedstawiciela Grupy Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915, który w niezwykle interesujący sposób opowiedział o umundurowaniu i wyposażeniu żołnierza oraz warunkach życia panujących w okopach, podczas wielodniowych marszów.
Mapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny
© Gmina Gorlice
Opracowanie   BITNET - strony internetowe, prezentacje multimedialne