Strona główna

Gmina Gorlice

Kultura » Wydarzenia Kulturalne »

II miejsce dla „Herodów” z Kobylanki w Bukowinie Tatrzańskiej

II miejsce dla „Herodów” z Kobylanki w Bukowinie Tatrzańskiej


Grupa kolędnicza „Kobylanie” działająca przy Stowarzyszeniu Kobiet Wsi Kobylanka zajęła I miejsce w XXX Jubileuszowym Przeglądzie Zespołów Kolędniczych, który odbył się 15 stycznia 2012 r. w Zagórzanach i tym samym uzyskała prawo do uczestniczenia w Ogólnopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych.


W dniach 7 – 12 lutego 2012 r. w Bukowinie Tatrzańskiej po raz 40. spotkały się grupy kolędnicze z całej Polski na Ogólnopolskim Konkursie Grup Kolędniczych w ramach Góralskiego Karnawału. Wśród prawie 60 zespołów kolędniczych, „Kobylanie” zaprezentowali się jako „Herody”.


Komisja konkursowa wysoko oceniła poziom merytoryczny grup kolędniczych, a „herodom” z Kobylanki przyznała II miejsce wraz ze „srebrną rozetą góralską” i nagrodą pieniężną.


Grupa wystąpiła w składzie: Zbigniew Buliński, Adam Gomółka, Andrzej Gryga, Roman Kozioł, Eugeniusz Przybycień, Andrzej Skowronek, Leszek Szurek. Opiekunem grupy jest pani Eleonora Przybycień, która do Bukowiny Tatrzańskiej, przyjeżdża ze swoimi kolędnikami od 1993 roku.


Wyróżnienie w postaci dyplomu otrzymała na Przeglądzie także grupa kolędnicza „draby”, działająca przy Stowarzyszeniu Ludowym POLANIE z Kobylanki.


Historia Góralskiego Karnawału sięga 1973 r., kiedy to z inicjatywy Józefa Koszarka – znakomitego tancerza, śpiewaka i poety z Bukowiny Tatrzańskiej zorganizowano pierwszy międzyregionalny, a w latach następnych Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych.
Góralski Karnawał w pełni oddaje atmosferę, zarówno kolędowania, jak i ludowej zabawy karnawałowej.
Mapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny
© Gmina Gorlice
Opracowanie   BITNET - strony internetowe, prezentacje multimedialne